Η χρονική διάρκεια της εκπαίδευσης στα Σ.Δ.Ε. είναι 2 σχολικά έτη. H έναρξη και η λήξη των διδακτικών περιόδων, οι σχολικές εορτές και αργίες, η άδεια συμμετοχής στις γενικές συνελεύσεις του κλάδου των εκπαιδευτικών και οι διακοπές ορίζονται σύμφωνα με τα ισχύοντα στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Στα Σ.Δ.Ε. υιοθετείται η αρχή των πολυγραμματισμών. Ο βασικός πυρήνας του προγράμματος σπουδών συγκροτείται από:

α. Το Γλωσσικό Γραμματισμό

β. Τον Αριθμητικό Γραμματισμό

γ. Τον Πληροφορικό Γραμματισμό

δ. Τον Περιβαλλοντικό Γραμματισμό

ε. Τον Επιστημονικό Γραμματισμό

στ. Τoν Κοινωνικό Γραμματισμό και

ζ. Την Πολιτισμική - Αισθητική Αγωγή

Προβλέπονται, επίσης, δραστηριότητες που σχετίζονται με την ελεύθερη έκφραση των εκπαιδευομένων μέσω των τεχνών και του αθλητισμού με απώτερο στόχο την ποιοτική διαχείριση του ελεύθερου χρόνου τους.

Τα προγράμματα σπουδών είναι ανοικτά και ευέλικτα. Αφετηρία τους είναι η διάγνωση των αναγκών σε γνώσεις αλλά και δεξιότητες των εκπαιδευομένων. Η γνώση αντιμετωπίζεται ως κοινωνικό αγαθό. Το πρόγραμμα σπουδών στοχεύει στην παροχή γνώσεων και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων και στάσεων σχετικών με:

α. Τη χρήση του γραπτού και προφορικού λόγου στην επικοινωνία

β. Τη χρήση των αριθμών στην καθημερινή ζωή

γ. Τη σύγχρονη τεχνολογία και ιδιαίτερα τον ηλεκτρονικό υπολογιστή

δ. Τις φυσικές επιστήμες

ε. Τη χρήση μιας ξένης γλώσσας, κατά προτίμηση της αγγλικής

στ. Τις κοινωνικές επιστήμες

ζ. Το φυσικό περιβάλλον

η. Τον πολιτισμό

θ. Τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των εκπαιδευομένων ως ενεργών πολιτών

ι. Την επαγγελματική και εργασιακή ζωή

ια. Τις προσωπικές επιλογές και ενδιαφέροντα (καλές τέχνες, μουσική, άθληση κ.ά).