Τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.) είναι δημόσια δωρεάν σχολεία και απευθύνονται σε ενήλικες, άνω των 18 ετών, που τελείωσαν το Δημοτικό Σχολείο και δε φοίτησαν καθόλου στο Γυμνάσιο ή το εγκατέλειψαν πριν το τελειώσουν.

Για να εγγραφεί κάποιος στο 1o Σ.Δ.Ε Τρικάλων πρέπει να έρθει στο σχολείο μας και να συμπληρώσει μια αίτηση. Οι αιτήσεις γίνονται σε όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους και αφορούν τη φοίτηση της επόμενης σχολικής περιόδου.

Οι υποψήφιοι που επιλέγονται να φοιτήσουν στο Σ.Δ.Ε. ειδοποιούνται τηλεφωνικά. Οι επιλογές γίνονται καθ' όλη τη διάρκεια του Σεπτεμβρίου και το πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου.

Δικαιολογητικά εγγραφής:

α) Αίτηση (Συμπληρώνεται στο σχολείο).
β) Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου.
γ) Απολυτήριο Δημοτικού ή Βεβαίωση Σπουδών από το Γυμνάσιο στο οποίο φοίτησαν κάποιες τάξεις.