Το 1ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας (1ο Σ.Δ.Ε.) Τρικάλων λειτουργεί από το σχολικό έτος 2004 – 2005 (ΦΕΚ Β' 794/27-05-2004). Στεγάζεται σε δικό του κτίριο που παραχωρήθηκε από το Δήμο Τρικκαίων. Πρόκειται για το πρώην 8ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων που βρίσκεται στην οδό Κουτσομυλίων 66. Το κτίριο ανακαινίστηκε πλήρως και εγκαινιάστηκε τον Απρίλιο του 2008. Διαθέτει εργαστήριο πληροφορικής, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, καθώς και πρόσβαση για τα άτομα με ειδικές ανάγκες. Έχει πέντε σύγχρονες αίθουσες διδασκαλίας στα πρότυπα της εκπαίδευσης ενηλίκων και σε όλους τους χώρους του σχολείου υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο. Επίσης, διαθέτει ξεχωριστό γραφείο συμβουλευτικής, το οποίο στελεχώνεται από Σύμβουλο Ψυχολόγο και Σύμβουλο Σταδιοδρομίας.

Στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς, τον Ιούνιο, το 1ο Σ.Δ.Ε. Τρικάλων διοργανώνει ημερίδα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της τοπικής κοινωνίας, με σκοπό την προσέλκυση νέων εκπαιδευομένων και ταυτόχρονα την ενημέρωση των πολιτών σχετικά με τις δραστηριότητες του σχολείου και του έργου που προσφέρει.

Στα δεκαπέντε (15) έτη λειτουργίας του σχολείου ο εκάστοτε Σύλλογος Διδασκόντων έχει σχεδιάσει, οργανώσει και υλοποιήσει πλήθος σχολικών δράσεων, όπως:

• Χορωδία
  • Βιωματικά σεμινάρια
  • Εκπαιδευτικές επισκέψεις
  • Εκπαιδευτικές εκδρομές
  • Σχέδια δράσης
  • Εργαστήρια
  • Συμμετοχή σε δίκτυα
  • Συμμετοχή σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα Κινητικότητας
  • Συνεργασίες με τοπικούς φορείς
  • Ημερίδες στο χώρο του σχολείου
  • Θεατρική ομάδα